aslandoğmuş köyü forum

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ASLANDOĞMUŞ KÖYÜ WEB SİTESİ FORUM

Dikkat Yazili Var!!

EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Dikkat Yazili Var!! - Sayfa 2 Empty Geri: Dikkat Yazili Var!!

Mesaj  EMRE Salı Ocak 06 2009, 20:30

Dys ticaret acygy nedir?

En dys ve en yabancy,cok dys acyklara yapylan ticarete dys ticaret acygy diyoruz.
    Bilal/ Ortaokul-2

Dysary ihrac ettigimiz mallar yolda hasara ugrarsa veya yerine ulasmazsa buna dys ticaret acygy denir.
    Mahmut/ Ortaokul-2

Dysaryya ihrac ettigimiz mallar ve erzaklar yolda hasara ugrarsa veya yerine ulasamazsa verdigi acyga yani buna dys ticaret acygy denir.
    Fatma/ Ortaokul-2
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Ormanlaryn korunmasy için neler yapmalyyyz?

Vah?i ve yyrtycy hayvanlary ormana sokmamalyyyz,

zehirli ve yyrtycy yylan ve bitkilerden aryndyrmalyyyz.

(Fatma/Ylkokul-5)
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Tanim ne demektir?

Tanim;bir varliga bir seye özgü nitelikleri belirtilmesi niteligi bicim seklindeki kelimeyi belirten anlam tarif...
    Meryem/ Lise-2
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Ovalar kaca ayrilir?

Dörde ayrilir:Yesil ova,kurak ova,agaclik ova ve güllük gülistanlik ova.
    Esma/ Ortaokul-2

Ovalar dörde ayrilir.Dogu,bati,kuzey,güney.
    Ali/ Ortaokul-2

Cukur ova,düzlük ova ve yamuklu ova diye üce ayrilir.
    Ufuk/ Ortaokul-2
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Mesaj  EMRE Salı Ocak 06 2009, 20:31

Cevre kirliligi canlilari nasil etkiler?

Bizim sokakta oynamak istegimizi azaltir.Cünkü herbir kisi dogdugunda sokakta yer daraliyor kilometre kareye 10 kisi düstügünde zamanla ora daralir.
    Murat / Ortaokul-1

Dünya insanlari sigmayacagina göre oksijen yetmezliginden ölüme yol acar.Cevre kirliligi ölüm ve krize yol acar.
    Yusuf / Ortaokul-2

Insanlarin cogu temizligi sevmiyor veya sevmek istemiyor.Genelde cok gürültü oluyor.Düsünürsek her insan yere bir defa tükürürse cevre temizligi cok zor olur.Gece kondular ise gözün güzelligini bozuyor.
    Sevda / Ortaokul-1

Hastaliklar olur.Doga kirlenir,ucan hayvanlar hava kirliliginden ucamaz.
    Nuri / Ortaokul-2
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Servet-i Fünun edebiyatı hangi edebi akımlardan etkilenmiştir?

Cevap: Elektrik akimindan (Yasar/lise 3)
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Koşma nedir?
    Cevap: Yürümenin hızlı şekline koşma denir (samet/lise1)
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Yön bulma yöntemlerini yaziniz.

Yönümüzü kuyruklu yildizla,mezar kapisiyla,duvar saatiyle,deniz kabuguyla ve karinca kararinca yöntemiyle buluruz.
    Celal/ Ortaokul-2

Yolda gidiyorum bir adama rastgeldim.Adam bana aha bu yoldan gideceksin dedi.Tipis tipis gider ve her yönümüde sip diye rahatca bulurum.
    Hasan/ Ortaokul-2

Yönümüzü pekala soraraktan buluruz.Etrafimizdaki bir kimseye pekala sorariz.O da yine bize pusulalik yönümüzü buluruz söylerse.Zaten sora sora pekala Bagdat bulunur.Bir de cubukla ve saat katraniyla pekala yönümü bulurum.
    Recep/ Ortaokul-2
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Dogu Anadolu`da sanayi neden gelismemistir?

Dogu Anadolu cok daglik maglik bir yerdir.Oralar daglik maglik oldugu icin ulasim oraya gidemiyor.Ulasim gitmeyince fabrika kurulamiyor.Fabrika dagin tepesinde olmaz.Dagi yok etmek gerekir.Bu da para ister.Ülkemiz fukara,karsilayamaz.Zaten dagi yok etmek icin dinamit konulsa teröristler onlari calip cirpip götürür.Bu yüzden oraya endüstri gitmemis.
    Mustafa/Ortaokul-1
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Hangi durumlarda ara secime gidilir?

Meclis baskanlarinin iflasi durumunda ara secime gidilir.
    Ayse/ Ortaokul-3

Meclisin görev ve yetkileri nelerdir?

Mahkemelerce ölmesi kesinlesenlerin ölmesine izin vermek.
    Orhan/ Ortaokul-3
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Mesaj  EMRE Salı Ocak 06 2009, 20:32

Enlem nedir?

Bir canlinin boyunu posunu ölcmeye yarayan sey.
    Ali/ Ortaokul-2

Plato nedir?

Akarsularin oyduklari ve insanlara göre yüksekte kalan cukur tepecik.
    Ilyas/Ortaokul-2
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Mesaj  EMRE Salı Ocak 06 2009, 20:33

Ölcek nedir?

Bir ilmi birim birimidir,ve ölcegin tanimini yapmak icin ölcek gerekir.
    Arif/ Ortaokul-1

Ölcek cesitleri nelerdir?

1-Terazi tarti ölcek
    2-Fakir ölcek
    3-Zengin ölcek
    Melek/ Ortaokul-1
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Karadeniz Bölgesi`nden yapılan göcün sebepleri?

Bence sık yerlesme olmasıdır.Karadenizliler sıkısık yerlesirse herkes yerlesebilir ve göce gerek kalmazdı.Bence istedigi yere olmalı ,istedigi zaman her seyi yapabilme özgürlügü tanınmadıgı icin ve de bence dünyamızda bulunan terörü yok edemedik ve o yüzden onları rahatsız ediyorlardır.
    Yavuz/ Ortaokul-2
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Istanbul`un önemi nedir?

Istanbul önemli bir sehirdir.Topragi altindandir.Köyden göc edenler Istanbula is,as bulmak icin giderler.Ve zengin olup köylerine geri dönerler.Bagzilari ev parasi icin bagzilari ise baslik parasi icin...Ama bunlar hepsi eskidendi.Simdi bir tek ev parasi ve cocuklarin okuma parasi icin icin geliyorlar.Simdiki zamanda baslik parasi yoktur,kacan kacana,seven sevene.
    Köyden Istanbula gelen hemseriler coktur.Ayricana Istanbulda cok cok ürün yetisir.Bunlarin bazilari domates,salatalik,lahmacun,ve kivircik maruldur.Istanbul ayrica Asya ile Avrupa arasinda bir yol gecen hani köprüsü gibidir.Her bir kimse bu köprüden gecer.
    Istanbul önemli olmasaydi nüfusu onbes milyon olurmuydu hic?
    Derya/ Ortaokul-2
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Mesaj  EMRE Salı Ocak 06 2009, 20:34

ÖGRENCILERIN YAZDIGI ILGINC KOMPOZISYONLARDAN
    SECMELER.

Nicin yaramazlık yapıyorum?...
    (bir ögrenciden ögretmene özürname)

Yaramazlıgımın nedenleri sunlardır:Tarih dersini cok sevmedigimden,yerimde duramadıgımdan,sözünüzü dinlemeyip sözümde durmadıgımdan,söz geciremediginizden.Yani kısacası söz ve sizin dediklerinizi dinlemedigimden...Bu yaramazlıklar bir daha olmayacak vede olmayacagına dair size söz veriyorum.vede bu yaramazlıklarımdan dolayı beni affetmenizi isteyerek sizden cok özür diliyorum.Ve tekrar tekrar özür dileyerek bu yaramazlıklarımı affetmeni istiyorum biliyorum bu yaramazlıkları affetsende affedip eksi vermesenizde icinizde bir eksi kalacaktır,ama galiba yaramazlıklarımı affedeceksiniz,eksi vermesenizde versenizde icinizde bir eksi kalmayacaktir,bunada inaniyorum.Birde sunu söyliyim iki ögretmen arasinda en sevdigim ögretmenler arasındasınız.
    Affettiyseniz cok ve cok tesekkür ediyorum eger affetmediyseniz genede canınız sag olsun.Ama affettiginize ve affedeceginize kalben inaniyorum lütfen sizde affedin,cünkü siz bir ögretmensiniz benden büyük ve bilgilisiniz ufak bir cocuk,insallah beni anlayacaksınız cünkü dediklerime katılıyorsunuzdur.vede beni cok iyi anlıyorsunuzdur.Cünkü beni affetmelisiniz ve anlayıp affetmelisiniz.cünkü görüyorsunuz her lafımda her sözümde her yazıp kullandıgım cümlede bu sözdede gectigi gibi affetmeniz icin yalvarıyorum ve diyorumki siz büyük bir ögretmensiniz benden cok büyük bir ögretmensiniz ve benden büyük oldugunuz icin beni anlayacagınızı söylüyordum ve bundan baska mesela eksi vermemeniz icinde cok yalvarıyorum ve affetmeniz icinde cok yalvarıyorum yani kısacası beni affedip eksi vermeyi,son verdigim sözlere bana güvenmenizi vede güveneceginizede inaniyorum bakın cünkü iki bucuk sayfa yazı yazmısım bu yazdıklarımı ve emeklerimi harcayıp yazılarımı karsılıksız bırakmayacagınızada cok eminim.Genede özür dileyerek eksi vermeyip beni affetmenizi istiyorum bu yazdıklarımı karsılıksız bırakmayacaksınız ve bunada eminim.
    Affedip eksi vermeyeceksiniz Tesekkür ederim.

OZAN / Ortaokul-1
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Yasadıgınız ilginc bir anıyı anlatınız.

Bir gün köyden Istanbula geliyordum.Sag salim Istanbula varmıstık.Otobüsten indim,baktım karsıda simitci...Gevrekte gevrek simit diye bagırıyor.Tabi benim de karnım acıkmıstı.Elimi karnıma attım bir de baktım gurulduyor.Elimi cebime attım bir de baktım cüzdanim yok eee!...Otobüste cüzdanımı carpmıslar.Ben simitciye dedimki ya kardes otobüste beni carpmıslar,bedavaya bana bir simit ver gevrek olsun.Simitci bana dediki ben senin gibi yalancıları cok gördüm beni kandıramazsın.
    Aksam oluyordu.Ne cebimde bir kurus ne de bir yakınımın adresi var.Bir otele gitsem parayla,lokantaya gitsem parayla,trene binip geri köye gitsem bilet parası...Bir kenara kıvrılıp geceyi gecirdim.Sabah olmus,karnım ac,midem bir yerde bir sey görse hemen bana al,bana al diyor.Bende para yok neyle alayım diyorum.
    Günlerden cumaydı.Cuma namazı okunuyordu.Hemen aklıma bir sey geldi.Hemen camiye kostum,imam efendiye derdimi anlattım,böyle böyle dedim.Haci imam efendi,namazı kılalım bir caresine bakarız dedi.Iyi,iyi olur dedim.Namazı kıldık cemaat toplandı,ayakkabılarını giydi gitti.Ben hocaya dedimki hocam para topladınızmı.Hoca,eve gidelim bir güzel karnımızı doyuralım dedi.Hoca dediki bir zengin ölmüs, onun tabutunu getirecekler ona bekcilik yap dedi.
    Hoca imam efendi tabutu bırakıp gitti,kapıyıda kilitledi.Camlar demirli bir olay olsa kacamam.Tabutun basında bekledim.Bir oraya bir buraya gidip holta filan attım.Birden TIRAAK diye bir ses geldi.Dönüp baktım bir sey yok.Sonra TRAAK!diye ses yine geldi.Bir baktım ölü tabuttan kalkıyor.Beni camide kovalamaya basladı.Sonra minareye cıktım,minareden asagı atladım.
    Birden uyandım baktımki yataktan düsmüsüm.
    Haydar/ Ortaokul-1
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Sakla samani gelir zamani.

Bir arkadasimiz bir sey isterse vermeyiz,ama bir gün kalem veya silgi isteriz.O da bize vermez.Komsunun oglu veya kizini okula savacak kitabi yoksa komsusununda varsa vermeli,zamani gelince o da ona verir.Türkiye Irak`a ödünc silah vermezse Türkiye`de bir savasa girdiginde Irak`in aklina sipadanak gelir ve Türkiye`ye yardim eder.Örnegin spor kulüpleri Trabzonspor Fenerden ödünc para vermesi lazim,vermese bile Fenerin Trabzonspora isi düser.Zamani geldiginde Trabzonspor`da Fener`e vermez.Büyük türk gencleri birbirine bir ev kiralar,zamani gelince o evi veren büyük türk gencinin alin terini,emegini eline koymalidir.
    Bir ailenin inegi hastalanmis veterinen aramaya koyulur.Diger komsunun evinde telefon vardir.Telefon acmaya izin vermez inek orada ölür.Aradan yillar gecer o telefonu acmaya izin vermeyen komsunun oglu hastalanir. Aha iste simdi zamani geldi.Onun evindeki telefonu bozuldu.Onun evinde telefon var ve telefon acmaya gidemez.Ya iste saklasaydin samani gelirdi simdi zamani.
    Kerem / Ortaokul-1
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Ayagini yorgana göre uzat.

Her zaman her yerde dikkatli olmaliyiz.Mesela bir yere alisverise gittik.Neler alacaksak ona göre yanimiza paramizi almaliyiz.Bir yere gittik ve gittigimiz yerde yorulduk,diyelim ve bir taksiye bindik,gidecegimiz yere geldik ve bir baktikki para cantasinda onbin bile yok.Aha simdi aba altinda sopa yedin kafasiz.Taksiciye yalvar yakar,aldirmadi,sürdü gitti.Ta ormanlik yere koydu etrafta in cin top oynuyor.Baska hic kimse yok,carede yok.Madem onbin bile yok niye taksiye bindin kafasiz.Yorganina göre uzatsana.Basimizi agaclara vururuz.Ayagimizi yorgana göre uzatsak basimiza bir sey gelmez.
    Hümeyra/Ortaokul-1
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Mesaj  EMRE Salı Ocak 06 2009, 20:35

orta iki ingilizce sınavı.
    soru:what is your mother's telephone number?
    cevap:annemin telefonunu veremem.
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Günes balcıkla sıvanmaz

Günes ısınları degdigi yeri kurutur ve cöl haline getirir.Günesi cahmurla sıvarsak bu delilik olur.Günes balcıkla sıvanmaz diyorum.Günes bunca uzaktan dünyamızı etkiliyorsa dünyadan cahmur alıp sıvamaya gittigimizde günese yetismeden cahmur kuruyup toprak olur. ve bizde ölürüz.Eger günes cahmurla sıvansaydı cahmur kurur eski halini alırdı,yani yine kururdu diyorum.
    Sinan/Lise-1
    EMRE
    EMRE
    Admin

Erkek

Savas ve Baris

Baris iyi savas ise cirkeftir.Savasin aile icinde, aileler arasinda,insanlar arasinda ve hayvanlar arasinda oluyor.Ama savas insanlardan kaynaklaniyor.
    Bosnada her gün insanlar hep bombalaniyordu.Her yer karman corman oluyordu.Kadinlara haciz yapiliyordu.Bebeler ac kaliyordu,maf oluyordu.
    Onun icin hep tanklarlan un getiriliyordu.Hep bu savas yüzünden.Halbüse savas pekhala cirkeftir.
    Dünyada zaten her pislik insanlardan cikiyor.Hayvanlara pislik diyorlar.Bana göre dünyada en büyük pisliklerdir insanlar.
    Bir Basbakanin parmagi kesilip kaniyor olay oluyorda,bir normal memur kendini caminin minaresinden atiyor olay olmuyor.Bunlar bastan asagi hepsi yagnis ve cirkeftir.
    Ercan/Ortaokul-2

Forum Saati Cuma Mayıs 17 2024, 10:51